Gdzie jesteś?
Poradnik

Terminy techniczne dotyczące felg:


Rozstaw śrub (lub szpilek)
Parametry te określają ilość otworów oraz średnicę, na jakiej są opisane.

Otwór centralny


Otwór centralny zwany taż nabą musi bezwzględnie pasować do kołnierza piasty. Stosujemy, tzw. pierścienie centrujące (redukcyjne), aby umożliwić zastosowanie danego typu felgi do różnych samochodów ("basic ring system").

Odsadzenie (ET / Offset)


Jest to odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną, którą obręcz styka się z płaszczyzną montażową pojazdu. Może ona być ujemna lub dodatnia w zależności od ustawienia płaszczyzny montażowej względem tarczy felg. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ definiuje położenie felgi.


Szerokość felgi


Wewnętrzna odległość pomiędzy dwoma rantami felg. Szerokość felgi jest parametrem oznaczającym wielkość felgi. 

 

"Kołnierz" (Hump)


Kiedy na felgę działają duże siły poziome (np. przy jeździe po okręgu), wygarbienie na obręczy, przeciwdziała zsunięciu się opony z felgi, zabezpieczając tym samym przed nagłą utratą ciśnienia w oponie. Jest wiele różnych typów wygarbień na obręczach felg.

Oznaczania felgi
przykład 7,5J x 17H2

7,5 .......szerokość felgi
J............kształt profilu felgi
17.........średnica obręczy
H2.........podwójny kołnierz

Używanie felg aluminiowych w zimie

Generalnie nie ma felg produkowanych tylko i wyłącznie do użytku w zimie. Odporność felgi na warunki zimowe (sól, piasek) wynika z jakości zastosowanych lakierów powierzchniowych. AEZ stosuje wyjątkowo wysokiej jakości lakiery do wykańczania felg, które sprostają srogim zimowym warunkom. Podstawą jest kompromis między wytrzymałością a elastycznością wykończenia.

 

 

Zabezpieczenie przed działaniem soli:

Wszystkie felgi AEZ muszą przejść test z solą. Test polega na pryskaniu roztworem solnym na zarysowaną felgę przez 300 godzin. Test pokazuje bardzo wyraźnie jakość lakieru wykończającego felgę poprzez „wypączkowanie” w miejscach o niższej jakości.

 

Łańcuchy śnieżne:

Łańcuchy śnieżne założone we właściwy sposób i w odpowiednim czasie nie stanowią żadnego problemy dla felg AEZ. W zależności od samochodu, AEZ przykłada szczególna uwagę, aby mieć pewność, że łańcuchy są dopuszczone przez certyfikat TUEV.

                                                                                                                                           źródło: alcar.pl

Partnerzy